Tehlikenin Farkında Mısınız ?

Günlük hayatta kullandığımız, işyerinde maruz kaldığımız kimyasalların ne denli zararlı olabileceklerini biliyor musunuz ?

Doğal halde de bulunsa, üretilerek veya herhangi bir işlem sırasında atık olarak da ortaya çıksa, kazara oluşsa da her türlü element, bileşik veya karışım kimyasal maddedir. Ve biz bu kimyasalları; temizlik amaçlı, kişisel bakım amaçlı ya da işyerlerimizde işin devamı gereği kullanmak durumunda kalıyoruz.

Kullandığımız kimyasallar; cilt ve gözlerde tahrişe, beyin, böbrek, üreme ve  solunum sistemlerinde tahribata yol açmaktadır. Kanser gibi ölümcül hastalıklara sebebiyet vermenin yanında; iş kazaları, yangın, parlama, patlama ile sağlık ve güvenlik, ekosistem dengesini bozarak da çevre için risk teşkil etmektedir.

Bilinen yaklaşık 5 milyon kimyasal maddenin 5 bin – 50 bin tanesinin kansere sebep olduğu, insanlarca maruz kalındığında kansere yol açtığı, bunların 300-500 tanesinin hayvanlar üzerindeki kanıtlanmış kanserojen etkisi ve 200-300 tanesinin de mesleki olarak maruz kalınan kimyasallar olduğu yapılan araştırmalar arasındadır.

Kimyasal maddelere az veya çok süreli maruz kalındığında oluşabilecek sağlık sorunları ya da meslek hastalıkları işyerlerinde gerekli tedbirler alındığı takdirde önlenebilir durumlardır. Kimyasal maddelerle güvenli çalışmanın temel yolu da bu maddelerin etkilerini bilerek gerekli güvenli çalışma ortamlarını sağlamaktan geçer.

Nihayetinde İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları; tüm çalışanların her anlamda sağlıklı olup, güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak amacı gütmektedir.

 

Elif KIRMIZITAŞ                                                                                                                

Kimyager - İş Güvenliği Uzmanı